Windsurfing, jako przedstawiciel sportów wodnych

Sporty wodne są bardzo atrakcyjną formą aktywności ruchowej. Dzięki wielu możliwościom oraz coraz bardziej rozwijającej się gospodarce, możliwe jest uprawianie wielu kategorii i działań związanych z wodnymi rozrywkami. Jednym z popularnych zajęć jest uprawianie windsurfingu. Czym jest windsurfing? Jaki sprzęt wykorzystywany jest podczas windsurfingu? Czym wyróżnia się ekstremalny windsurfing?

Windsurfing jako dyscyplina sportowa. 

Windsurfing jest to sport wodny, do którego używana jest specjalna deska i przymocowany do niej żagiel. Jest to dyscyplina żeglarska, która uprawiana może być zarówno na wodach śródlądowych, jak i na otwartych zbiornikach wodnych. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu deski, wykorzystanie wiatru, jego kierunku i pędu, możliwe jest przemieszczanie się i wykonywanie rożnego rodzaju ewolucji. Obecnie jest to dyscyplina olimpijska, której uczestnikami są zarówno kobiety jak i mężczyźni. 

Sprzęt do windsurfingu. 

Głównym elementem, dzięki któremu możliwe jest pływanie jest deska z zamontowanym żaglem. Deska powinna być dobrana odpowiednio do umiejętności i stopnia zaawansowania pływaka, jak również płci, wagi i wzrostu. Dla osób poczatkujących zaleca się używanie szerokiej deski, o dużej wyporności i stabilności. Do samej deski należy dobrać odpowiedni żagiel. Naukę pływania powinno zacząć się od lekkiego, niewielkiego żagla. 

Ważnym elementem sprzętu windsurfingowego jest trapez – element odciążający ręce w czasie żeglowania. Trapez to cześć o kształcie siodełka z niewielkim hakiem i klamrą, dzięki któremu możliwe jest wybranie i dociążenie żagla własnym ciałem. Trapez to pewnego rodzaju uprząż zapinana do pasa, pozwalająca lepiej kontrolować i trzymać cały żagiel 

Ważnym elementem podczas nauki pływania, a także przy zaawanasowanym wykonywaniu ewolucji jest odzież. Dobrze dobrana pianka i kamizelka zapewniają bezpieczeństwo i komfort podczas pływania.

Ekstremalny windsurfing.

Odmianą tradycyjnego surfowania, pokonywania odległość i swobodnego pływania, jest ekstremalny windsurfing. Kategoria ta wykorzystuje wiele ciekawych i niebezpiecznych ewolucji, wykonywanych np. na wzburzonych falach. Jedną z kategorii ekstremalnego windsurfingu jest freestyle, który wymusza wykonywanie różnych trików na względnie płaskiej tafli wody przy spokojnym wietrze. 

Inną kategorią ekstremalnego windsurfingu jest wave, czyli wysokie i widowiskowe skoki na dużych falach.