Stand Up Paddling – jak pływać na desce z wiosłem?

SUP, czyli Stand Up Paddling jest coraz popularniejszym sposobem surfingu, który nie należy do najłatwiejszych, ale jest chętnie uprawiany na całym świecie. Czym różni się ten rodzaj pływania na desce od standardowego i w jaki sprzęt trzeba się do tego zaopatrzyć?

Wyzwanie dla początkujących i nie tylko

Już sama deska do SUP jest większa niż ta do windsurfingu, różni się też pod kilkoma innymi względami. Łączy w sobie cechy kajaku i longboarda, ponieważ musi umożliwiać stabilne ustawienie ciała. Oczywiście potrzebna jest deska z wiosłem, to ono zastępuje tu pędnik. Ze sprzętu możemy korzystać w różnych warunkach, na początku jednak warto wypróbować go na spokojnej wodzie, aby nauczyć się łapania równowagi i używania wiosła.

Balans z wiosłem – modny sposób na wodną aktywność

Surfowanie z wiosłem zamiast pędnika nie jest łatwe, ale jeśli dobrze opanujemy balansowanie ciałem na płaskim akwenie, powoli nauczymy się łapać fale. Możemy potraktować ten sport jako dobrą zabawę, a przy okazji może to być spory wysiłek fizyczny i skuteczne ćwiczenie wydolności. Nic dziwnego, że w ostatnich latach deska z wiosłem stała się jednym z ulubionych sposobów rozrywki na całym świecie. Również w Polsce zyskuje coraz większą popularność, głównie ze względu na to, że sport ten można uprawiać w wielu warunkach pogodowych, właściwie w każdym wieku.

Ile to kosztuje i jak wybrać deskę?

Coraz większe zainteresowanie tym rodzajem surfingu sprawia, że zakupienie odpowiedniego sprzętu nie powinno być problemem. Na rynku dostępne są już różne modele, przeznaczone dla początkujących i bardziej zaawansowanych. Różnią się m.in. ciężkością i wypornością, dlatego warto określić swoje potrzeby i dopytać specjalistów w sklepie, jaka deska z wiosłem będzie odpowiednia. Droższe modele będą pokryte matą antypoślizgową, co jest szczególnie przydatne w utrzymaniu balansu przy łapaniu fal. Znajdziemy deski przeznaczone specjalnie do pływania rekreacyjnego, do ścigania się, pływania po falach albo takie, z których można korzystać zamiennie również do windsurfingu. Ceny za tę przyjemność w Polsce nie należą do najniższych: za najtańsze, pompowane deski zapłacimy od 1500 zł.